Szpital św. Zofii realizuje program „10 kroków do udanego karmienia piersią” będący podstawą programową inicjatywy WHO/UNICEF „Szpital przyjazny dziecku” oraz zasady Międzynarodowego Kodeksu przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia.

Promujemy karmienie naturalne i tworzymy warunki by od pierwszych chwil życia dziecko było karmione wyłącznie piersią.

15 maja 2019 roku z rąk Prof. CMKP Marii Wilińskiej, Wiceprzewodniczącej Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią zostaliśmy uznani na lata 2018-2022 Szpitalem Przyjaznym Dziecku.

Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie reocenę, którą przeprowadzono u nas w grudniu 2018 r.

To zobowiązuje nas do jeszcze większych starań, aby realizować 10 kroków do udanego karmienia piersią i pokonywać trudności jakie na tej drodze napotykamy.

W 1994 roku po raz pierwszy w Polsce przyznano tytuły Szpitali przyjaznych dziecku sześciu placówkom.

Szpital św. Zofii dołączył do nich jako piąty. Obecnie ponad 90 szpitali w Polsce posiada ten certyfikat, który zobowiązuje do wypełniania 10 kroków do udanego karmienia piersią i przestrzegania Międzynarodowego kodeksu marketingu produktów zastępujących mleko kobiece.
Dane WHO wskazują, że tylko ok. 10% narodzin odbywa się w placówkach posiadających taki certyfikat.

Co warto wiedzieć o karmieniu noworodka?

1Całkowite karmienie sztuczne
Noworodek jest karmiony sztucznie, jeśli występują medyczne przeciwwskazania do karmienia naturalnego lub taka jest decyzja matki.

Podczas pobytu w szpitalu dzieci mają zapewnioną mieszankę.

Szpital dysponuje butelkami i smoczkami do karmienia, ale jeśli wiesz, że dziecko będzie karmione sztucznie, warto zabrać do szpitala własny sprzęt do karmienia i mycia akcesoriów.

Jeśli karmienie sztuczne jest Twoją decyzją, a nie konsekwencją przeciwwskazań medycznych, będziemy Cię prosili o wpisanie jej do dokumentacji medycznej.
1Decyzja o sposobie karmienia
O sposobie karmienia dziecka decydują rodzice a personel szpitala pomaga w realizacji karmienia naturalnego lub sztucznego.

Karmienie piersią jest optymalnym i zalecanym sposobem karmienia noworodków i niemowląt.
Dowiedz się więcej TUTAJ

Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś w stanie wykarmić piersią swoje dziecko, możesz skorzystać z porady laktacyjnej jeszcze w czasie ciąży.

Wybór karmienia mlekiem modyfikowanym nie jest obojętny dla zdrowia dziecka. Jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, możesz skorzystać z konsultacji w poradni laktacyjnej lub psychologicznej.
1Przygotowanie do karmienia piersią
Do karmienia piersią można się przygotowywać uczestnicząc w zajęciach szkoły rodzenia lub podczas wizyt u położnej rodzinnej.

Polecamy też wartościowe lektury:

 • „Karmienie piersią, siedem naturalnych praw” Nancy Mohrbacher, Zysk i S-ka
 • „Po prostu piersią”, Gill Rapley, Tracey Murkett, Mamania
 • „Księga ciąży”, „Księga dziecka”, Martha William Sears, Mamania
 • „Warto karmić piersią, i co dalej?”, Magdalena Nehring-Gugulska, Medela
 • „Bobas lubi wybór”, Gill Rapley, Tracey Murkett, Mamania
 • „Sztuka karmienia piersią” Hannah Lothrop, Media Rodzina
 • „Karmienie piersią”, Ina May Baskin, CoJaNaTo
 • „Karmienie piersią”, Sheila Kitzinger, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 • „Piersią spoko”, Malwina Okrzesik, Fides
 • „Kołysanka o piersiach mamy”, Monika Cala, Mikel Fuentes, Mamania
 • „O karmieniu piersią dla mam”
 • O karmieniu piersią dla mam
110 kroków do udanego karmienia piersią
Szpital św. Zofii realizuje program "10 kroków do udanego karmienia piersią" będący podstawą programową inicjatywy WHO/UNICEF "Szpital przyjazny dziecku" oraz zasady Międzynarodowego Kodeksu przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia.

Kodeks szczegółowo określa działania, które mają chronić karmienie piersią i ograniczać promocję karmienia sztucznego.
Na podstawie tych dokumentów zostały opracowane szpitalne zasady postępowania wobec kobiet oczekujących dziecka, rodzących i po porodzie oraz ich dzieci, sprzyjające karmieniu naturalnemu.
Dowiedz się więcej TUTAJ
1Udany start
Jeśli tylko nie ma przeszkód natury medycznej, tuż po urodzeniu dziecko jest układane w ramionach mamy.
Dzięki temu płynnie wchodzi w otaczający je świat. Po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach zwykle zaczyna szukać piersi i rozpoczyna pierwsze karmienie, które zapewnia mu dużą porcję przeciwciał, prawidłową kolonizację przewodu pokarmowego przyjaznymi bakteriami i pierwszy zastrzyk energii.

Karmienie w pierwszej godzinie po porodzie, w kontakcie „skóra do skóry” ma duże znaczenie dla rozpoczęcia prawidłowej laktacji u matki.
Przy pierwszym karmieniu pomaga położna obecna przy porodzie.
1Pierwsze dni karmienia piersią
Karmienia powinny się odbywać zawsze wtedy, gdy noworodek wykazuje aktywność - budzi się , otwiera buzię, cmoka, usiłuje ssać własne paluszki. Nie trzeba czekać z przystawieniem do piersi, aż dziecko się rozpłacze.

Położna pomaga rozpoznać oznaki głodu, jeśli mama ma z tym trudności. Karmienie „na żądanie” zapewni odpowiednią do potrzeb dziecka produkcję mleka (nie za dużą i nie za małą).

Pierwsze karmienia to czas kiedy mama uczy się, jaką ma przybrać pozycję, jak ułożyć dziecko, jak podać mu pierś. Dziecko uczy się chwytać i ssać pierś.
Prawidłowa pozycja do karmienia i odpowiednie przystawienie do piersi jest warunkiem pobierania przez dziecko potrzebnej mu ilości pokarmu, i co za tym idzie, prawidłowej laktacji u matki.
Dobrze ssące dziecko nie sprawia matce bólu i nie uszkadza brodawek piersiowych.

Warto poprosić położną, żeby asystowała przy pierwszym karmieniu na oddziale. Jeśli będzie taka potrzeba, udzieli cennych wskazówek, pomoże w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi, oceni czy dziecko ssie prawidłowo i efektywnie.
1Siara i nawał mleczny
W pierwszych dobach po porodzie wszystkie matki mają niewielkie ilości siary - pokarmu o specjalnym składzie dostosowanym do potrzeb nowonarodzonego dziecka.

Siara ma szczególne właściwości: inicjuje dojrzewanie jelit, chroni przed bakteriami i wirusami, z którymi dziecko styka się pierwszy raz w życiu, pomaga dziecku wydalić smółkę i zachować dobrą kondycję, mimo że je niewiele.

Jeśli dziecko jest często przystawiane do piersi (8-12 razy na dobę) i ssie prawidłowo i wytrwale ilość pokarmu zwiększa się i w 3-4 dobie po porodzie dziecko zaczyna się porządnie najadać.
W tym czasie produkcja mleka może być nadmierna w stosunku do potrzeb dziecka.

Położna doradzi jak sobie poradzić z nawałem mlecznym. Zwykle po dobie, dwóch laktacja się stabilizuje i piersi nie przepełniają się już tak bardzo.
1Czego powinnaś nauczyć się w Szpitalu
Położne pomogą opanować Ci podstawowe umiejętności potrzebne do udanego karmienia piersią:

 • Samodzielnie, prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.
 • Oceniać czy dziecko prawidłowo chwyciło pierś, prawidłowo ssie i połyka mleko.
 • Oceniać czy pierś jest już opróżniona i należy dziecko przystawić do drugiej, jeśli nadal jest głodne.
 • Oceniać czy dziecko się najada.
 • Odciągać pokarm ręką.
 • Podsumowaniem tej wiedzy będzie wypełnienie, wraz z położną, karty „ZALECENIA LAKTACYJNE”, którą następnie zabierzesz ze sobą do domu.
1Problemy z karmieniem piersią
W czasie Twojego pobytu w Szpitalu cały personel medyczny będzie starał się wspierać Cię w karmieniu piersią. Mimo to, karmienie naturalne nie zawsze przebiega bezproblemowo.

Jeśli karmienie bezpośrednio z piersi nie jest możliwe, dziecko nie może uchwycić piersi lub ssie, ale nieefektywnie i nie najada się, staramy się znaleźć rozwiązanie problemu. Równie ważne jest wystymulowanie i utrzymanie laktacji na właściwym poziomie i odpowiednie odżywianie dziecka.

Wszystkie położne są gruntownie przeszkolone w zakresie laktacji, większość ma wieloletnie doświadczenie w pracy z matkami i dziećmi, kilkanaście z nich ukończyło kursy specjalistyczne i otrzymało certyfikaty Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego lub Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Takie specjalistki możesz napotkać w każdym oddziale szpitala, nie tylko położniczym. Jeśli masz problemy z karmieniem piersią w czasie pobytu w szpitalu zgłoś to położnej, która się Tobą opiekuje.

Jeśli problemy wystąpią już po wyjściu ze szpitala możesz zgłosić się do Poradni Laktacyjnej lub skorzystać z domowej wizyty laktacyjnej.
1Dokarmianie
Kiedy są wskazania do dokarmiania dziecka, zawsze staramy się uzyskać pokarm mamy i dopiero, kiedy to się nie uda, podawane jest, za zgodą rodziców, mleko modyfikowane.
Karmienie piersią
Poradnik dla pacjentek - KARMIENIE NOWORODKA KROK PO KROKU pdf do pobrania, 2,27 MB

Pokój laktacyjny

Pacjentki Szpitala i mamy odwiedzające swoje dzieci przebywające na Oddziale Wcześniaków i Patologii Noworodka mogą korzystać z pokoju laktacyjnego, który znajduje się na II piętrze.

Można tam odciągać pokarm, przy pomocy szpitalnego lub własnego laktatora oraz umyć i wyparzyć akcesoria.
Znajduje się tam też lodówka do przechowywania mleka mam.
Karmienie piersią
Problemy w karmieniu piersią
Jeśli problemy wystąpią już po wyjściu ze szpitala możesz zgłosić się do Poradni Laktacyjnej lub skorzystać z domowej wizyty laktacyjnej. Więcej informacji 22 25 59 900
Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią nasze położne przygotowały serię filmów edukacyjnych. Odbył się także czat na naszym profilu FB.

NASZ ZESPÓŁ

mgr Kinga Osuch

Koordynator Sekcji Laktacyjnej