Szpital św. Zofii realizuje program „10 kroków do udanego karmienia piersią” będący podstawą programową inicjatywy WHO/UNICEF „Szpital przyjazny dziecku” oraz zasady Międzynarodowego Kodeksu przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia.
Promujemy karmienie naturalne i tworzymy warunki by od pierwszych chwil życia dziecko było karmione wyłącznie piersią.

15 maja 2019 roku z rąk Prof. CMKP Marii Wilińskiej, Wiceprzewodniczącej Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią zostaliśmy uznani na lata 2018-2022 Szpitalem Przyjaznym Dziecku.
Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie reocenę, którą przeprowadzono u nas w grudniu 2018 r.


To zobowiązuje nas do jeszcze większych starań, aby realizować 10 kroków do udanego karmienia piersią i pokonywać trudności jakie na tej drodze napotykamy.
W 1994 roku po raz pierwszy w Polsce przyznano tytuły Szpitali przyjaznych dziecku sześciu placówkom.
Szpital św. Zofii dołączył do nich jako piąty. Obecnie ponad 90 szpitali w Polsce posiada ten certyfikat, który zobowiązuje do wypełniania 10 kroków do udanego karmienia piersią i przestrzegania Międzynarodowego kodeksu marketingu produktów zastępujących mleko kobiece.
Dane WHO wskazują, że tylko ok. 10% narodzin odbywa się w placówkach posiadających taki certyfikat.
Co warto wiedzieć o karmieniu noworodka?
Podczas pobytu w szpitalu dzieci mają zapewnioną mieszankę.
Szpital dysponuje butelkami i smoczkami do karmienia, ale jeśli wiesz, że dziecko będzie karmione sztucznie, warto zabrać do szpitala własny sprzęt do karmienia i mycia akcesoriów.
Jeśli karmienie sztuczne jest Twoją decyzją, a nie konsekwencją przeciwwskazań medycznych, będziemy Cię prosili o wpisanie jej do dokumentacji medycznej.
Karmienie piersią jest optymalnym i zalecanym sposobem karmienia noworodków i niemowląt. Dowiedz się więcej TUTAJ
Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś w stanie wykarmić piersią swoje dziecko, możesz skorzystać z porady laktacyjnej jeszcze w czasie ciąży.
Wybór karmienia mlekiem modyfikowanym nie jest obojętny dla zdrowia dziecka. Jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, możesz skorzystać z konsultacji w poradni laktacyjnej lub psychologicznej.
Polecamy też wartościowe lektury:
- „Karmienie piersią, siedem naturalnych praw” Nancy Mohrbacher, Zysk i S-ka
- „Po prostu piersią”, Gill Rapley, Tracey Murkett, Mamania
- „Księga ciąży”, „Księga dziecka”, Martha William Sears, Mamania
- „Warto karmić piersią, i co dalej?”, Magdalena Nehring-Gugulska, Medela
- „Bobas lubi wybór”, Gill Rapley, Tracey Murkett, Mamania
- „Sztuka karmienia piersią” Hannah Lothrop, Media Rodzina
- „Karmienie piersią”, Ina May Baskin, CoJaNaTo
- „Karmienie piersią”, Sheila Kitzinger, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- „Piersią spoko”, Malwina Okrzesik, Fides
- „Kołysanka o piersiach mamy”, Monika Cala, Mikel Fuentes, Mamania
- „O karmieniu piersią dla mam”
- O karmieniu piersią dla mam
Kodeks szczegółowo określa działania, które mają chronić karmienie piersią i ograniczać promocję karmienia sztucznego.
Na podstawie tych dokumentów zostały opracowane szpitalne zasady postępowania wobec kobiet oczekujących dziecka, rodzących i po porodzie oraz ich dzieci, sprzyjające karmieniu naturalnemu.
Dowiedz się więcej TUTAJ
Dzięki temu płynnie wchodzi w otaczający je świat. Po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach zwykle zaczyna szukać piersi i rozpoczyna pierwsze karmienie, które zapewnia mu dużą porcję przeciwciał, prawidłową kolonizację przewodu pokarmowego przyjaznymi bakteriami i pierwszy zastrzyk energii.
Karmienie w pierwszej godzinie po porodzie, w kontakcie „skóra do skóry” ma duże znaczenie dla rozpoczęcia prawidłowej laktacji u matki.
Przy pierwszym karmieniu pomaga położna obecna przy porodzie.
Położna pomaga rozpoznać oznaki głodu, jeśli mama ma z tym trudności. Karmienie „na żądanie” zapewni odpowiednią do potrzeb dziecka produkcję mleka (nie za dużą i nie za małą).
Pierwsze karmienia to czas kiedy mama uczy się, jaką ma przybrać pozycję, jak ułożyć dziecko, jak podać mu pierś. Dziecko uczy się chwytać i ssać pierś.
Prawidłowa pozycja do karmienia i odpowiednie przystawienie do piersi jest warunkiem pobierania przez dziecko potrzebnej mu ilości pokarmu, i co za tym idzie, prawidłowej laktacji u matki.
Dobrze ssące dziecko nie sprawia matce bólu i nie uszkadza brodawek piersiowych.
Warto poprosić położną, żeby asystowała przy pierwszym karmieniu na oddziale. Jeśli będzie taka potrzeba, udzieli cennych wskazówek, pomoże w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi, oceni czy dziecko ssie prawidłowo i efektywnie.
Siara ma szczególne właściwości: inicjuje dojrzewanie jelit, chroni przed bakteriami i wirusami, z którymi dziecko styka się pierwszy raz w życiu, pomaga dziecku wydalić smółkę i zachować dobrą kondycję, mimo że je niewiele.
Jeśli dziecko jest często przystawiane do piersi (8-12 razy na dobę) i ssie prawidłowo i wytrwale ilość pokarmu zwiększa się i w 3-4 dobie po porodzie dziecko zaczyna się porządnie najadać.
W tym czasie produkcja mleka może być nadmierna w stosunku do potrzeb dziecka.
Położna doradzi jak sobie poradzić z nawałem mlecznym. Zwykle po dobie, dwóch laktacja się stabilizuje i piersi nie przepełniają się już tak bardzo.
- Samodzielnie, prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.
- Oceniać czy dziecko prawidłowo chwyciło pierś, prawidłowo ssie i połyka mleko.
- Oceniać czy pierś jest już opróżniona i należy dziecko przystawić do drugiej, jeśli nadal jest głodne.
- Oceniać czy dziecko się najada.
- Odciągać pokarm ręką.
- Podsumowaniem tej wiedzy będzie wypełnienie, wraz z położną, karty „ZALECENIA LAKTACYJNE”, którą następnie zabierzesz ze sobą do domu.
Jeśli karmienie bezpośrednio z piersi nie jest możliwe, dziecko nie może uchwycić piersi lub ssie, ale nieefektywnie i nie najada się, staramy się znaleźć rozwiązanie problemu. Równie ważne jest wystymulowanie i utrzymanie laktacji na właściwym poziomie i odpowiednie odżywianie dziecka.
Wszystkie położne są gruntownie przeszkolone w zakresie laktacji, większość ma wieloletnie doświadczenie w pracy z matkami i dziećmi, kilkanaście z nich ukończyło kursy specjalistyczne i otrzymało certyfikaty Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego lub Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Takie specjalistki możesz napotkać w każdym oddziale szpitala, nie tylko położniczym. Jeśli masz problemy z karmieniem piersią w czasie pobytu w szpitalu zgłoś to położnej, która się Tobą opiekuje.
Jeśli problemy wystąpią już po wyjściu ze szpitala możesz zgłosić się do Poradni Laktacyjnej lub skorzystać z domowej wizyty laktacyjnej.
Pokój laktacyjny
Pacjentki Szpitala i mamy odwiedzające swoje dzieci przebywające na Oddziale Wcześniaków i Patologii Noworodka mogą korzystać z pokoju laktacyjnego, który znajduje się na II piętrze.Można tam odciągać pokarm, przy pomocy szpitalnego lub własnego laktatora oraz umyć i wyparzyć akcesoria.
Znajduje się tam też lodówka do przechowywania mleka mam.




Problemy w karmieniu piersią
Jeśli problemy wystąpią już po wyjściu ze szpitala możesz zgłosić się do Poradni Laktacyjnej lub skorzystać z domowej wizyty laktacyjnej. Więcej informacji 22 25 59 900NASZ ZESPÓŁ

mgr Kinga Osuch
Koordynator Sekcji Laktacyjnej